31 Mart 2012 Cumartesi

İKİ KOLONİYE BALLIK EKLEDİM

2011 yılında,mart ayının 28 inde kuluçkalık üzerine ballık eklemişim. Bu yıl (2012) mart ayının 31 inde ballık ekledim.
Resimde görülen koloni 9. çerçeve dışına petek örmüş,kraliçe de yumurtlamış. 8 çerçevede yumurta,larva ve kapalı yavru vardı.
Çerçeveleri polen çekmeceli kovana aktardım.Kapalı yavrulu iki çerçeve ballığa çıkardım.Kuluçkalığı 10 çerçeveye tamamladım.Kuluçkalıktaki arıların üşümemesi için açıkta kalan bölümü çuvalla kapattım.
Ballığa çıkardığım yavrulu çerçevelerin sağına ve soluna kabarmış petek verdim.Ballıktaki çerçeveleri de sardım.Kapağını kapattım.
İkinci ballık eklediğim koloni deki yavru durumu 7 çerçeve idi.Biraz daha bekleyebilirdim ama önümüzdeki günler yağmurlu gözüküyor.Koloni sıkışıp oğula yönelmesin diye ballığı erkenden ekledim.
 Kraliçem yumurta bırakmak için boş göz arıyordu.Kraliçeyi biraz izledim.Çerçevenin iki yüzünü de dolaştı,yumurtlayacak yer bulamadı.

 Ballık eklediğim ikinci koloni.Bundaki yavrulu çerçeve 7 tane idi.


 Arkadaşlar göreve çıkmışlar. Görev kaplıca yolunda olunca mutlaka ziyaret ederler.
Onlar gelince, bende birazcık dinlendim.

 Trafik ekibini gönderdim.Onların ardından Volkan Bey geldi.İşlere biraz daha ara verdik.Bu günkü yapacağım işler yarına kaldı.Umarım yarın yağmur yağmaz da işlerimi bitiririm.


Akşam üzeri rüzgar yok,güneş iyi ısıtıyor.Kulağıma oğul çıkmış gibi bir uğultu geldi.Makineyi durdurdum.Uğultunun geldiği yöne doğru gittim.Arılar kayısı çiçeğine doluşmuşlar.Uğultunun kaynağı ,kayısı çiçeğini ziyarete gelen arılarmış.Çiçeğin görünüşü gibi kokusu da çok hoş.

Hiç yorum yok: