28 Nisan 2009 Salı

OĞUL
Bugün hiç istemediğim bir olayla karşılaştım.İlk kat attığım kovanım oğul verdi.Yaklaşık 17 çerçeve arısı vardı.Kovanlar oğul vermesin diye kuluçkalık 8,9 çerçeve oldumu kat atıyordum.Kat atıldıktan sonra ana memesi kontrolu yapmamıştım.Bu kovana 3. ballığı vermeyi düşünüyordum.Bazı arkadaşlar "Aceminin arısı oğul verir."diyecekler.
Bu oğul arılığın içindeki armut fidanına kondu.Oğulu almak çok kolay oldu.Oğulu kovana koydum.Arılığa yerleştirdim.Akşam üzeri şurubunu hazırlayıp verdim.
Ballıktaki çerçevelerin altlarını ana memeleri ile doldurmuşlar.Ana memesi olan iki çerçeveyi alıp,beşlik bir kovana koydum.Bir çerçevede arı silkeleyip uygun bir yere yerleştirdim.Çerçevelerin ikiside kapalı yavrulu idi.Akşam üzeri şurubunuda verdim.Yarın tekrar kontrol edilecek.Bakalım arılar eski kovanlarına gidecek mi?
Bu kovan tekrar oğul verebilir.Kovan izlenerek daha sonra meme temizliği yapılacak.

Ana kaybeden bir kovanım ana memeleri yapmıştı.Yaklaşık 6 çerçeve arısı vardı.Birkaç tane ana memesini kesip,kovanı kendi haline bırakmıştım.12.04.2009 tarihinde sabah arılığı gezerken yukardaki resimde görülen manzara ile karşılaştım.Ana kaybeden kovan oğul vermiş.Oğulu 5 çerçevelik kovana alıp,arılığa yerleştirdim.Ben bir haftalığına il dışına çıkmıştım. 16.04.2009 tarihinde eşim telefon etti.İlk çıkan oğulun konduğu yere arıların toplandığını söyledi.Toplanan arı kümesinin büyüklüğünün ilk alınan oğulun büyüklüğü kadar olduğunu söyledi.Telefonla konuşarak oğulu kovana yerleştirdik.Eşim şurubunu da hazırlayıp vermiş.19.04.2009 günü il dışından döndüm.Hazırlıklarımı yapıp arılığa girdim.Önce oğulları kontrol ettim.Yaklaşık 2 şer çerçeve arıları vardı.İkinci oğulda aynı kovandan çıkmış.


Çıkan iki ana da yumurtaya başladı.
Küçükte olsa 2009 doğumlu yumurtlayan analarım var.

2 yorum:

HB dedi ki...

Aceminin arısı oğul verir.

onderharman dedi ki...

aman abi üçüncü oğulu alma ana kovanda arı kalmayacak