21 Kasım 2012 Çarşamba

GÜNLÜĞÜM ; 01.10.2012 den 20.11.2012 TARİHLERİ ARASI

Kepsut'tan elimiz boş döndük...

Arılarımızı Kepsut'tan almak için Halil Bey ile birlikte arıların olduğu yere erkenden gidip kolonileri taşımak için hazırladık.
Akşam üzeri diğer arkadaşlar kamyonla birlikte geldiler.Kolonilerimizi kamyona yükleyip Kepsut'tan ayrıldık.
Son olarak benim kolonileri arılığıma indirdik.
İşimizi bitirip benim çiftliğimde çay molası verdik.


Benim arıların tespiti yapılmamıştı.
Halil Bey,geldi. İlçe tarımdan görevli arkadaşlar arıların tespiti için gelmişlerdi.Misafirlere çay ikram ettim.Çayımızı içerken  arı üzerine bilgi paylaşımı yaptık.
Halil Bey,Mehmet Bey,İlhan Bey,bal sezonu bitişi ile ilgili yemek yemeyi düşünmüşler.Tavukları pişirmişler.Mehmet Bey,beni arayarak yemeğe davet etti.Ben biraz gecikince onlar yemeğe başlamışlar.Bir tavuk bana ayırmışlar.Ben, bir tavuğu tek başıma nasıl bitireceğim ki.Baktım başka yiyen yok.Mustafa Soylu'yu aradım.Halil Bey'in çiftliğine gelmesini söyledim.Yarım saat içinde geldi.Tavuğu yemeye başladık ama bitiremedik.Çayımızı içip arkadaşlara teşekkür edip ayrıldık.

Solda oturan Mustafa Soylu arkadaşımız 18.11.2012 pazar günü akşamı evinde kalp krizi geçirip hastaneye kaldırılmış.Yoğun bakıma alınmış.21.11.2012 çarşamba günü yoğun bakımdan çıkarıldı.Görüşme izni verilmiyordu.Kendisini telefonla arayıp geçmiş olsun  dedim.Şimdilik durumu iyiye gidiyor.
Mustafa Bey'in bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyorum.

Bu yıl bal sezonunu kapattım.
Çama götürdüğüm arılardan memnun değilim.Çamdan bal alamadık.Kolonilerin kadroları azaldı.Yavru yok denecek kadar azdı.Çam dönüşü havaların iyi gitmesi arılar için çok iyi oldu.Az da olsa yavru yaptılar.
Şimdi arıları kışa hazırlamaya çalışıyorum.

Bazı kolonilerimde varroa vardı.
İlaçlama yaparak varroları en aza indirmeye çalıştım.


2 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

değerli hocam,öncelikle Mustafa Soylu beye acil şifalar ve geçmiş olsun dileklerimi iletirim,inşallah en kısa sürede eski sağlığına kavuşur.Çamdan verim alamadığınızı yazmışsınız ,komşu daki arıcılarda çamdan verim alamadıklarından dert yanıyorlar,inşallah kışı sorunsuz olarak atlatırsınız,sevgi ve saygılarımla

zeynuğu dedi ki...

Mustafa Bey,bir yolculuğa çıktı,yarı yoldan geri döndü.Biraz iyileşsin yolculuğunu bizlerle mutlaka paylaşır...Hastaneden çıktıktan sonra evine ziyarete gittim.Daha sonraları kendisiyle görüşemedim.
Sonbahar uzun sürdü.Kışın ömrü kısaldı.
Şurada bahara ne kaldı ki?