21 Mart 2019 Perşembe

2016 YILI

Arıları satıp,ağustos ayında Mustafakemalpaşa'dan ayrıldım.
Kasım ayında geri döndüğümde,kendime bıraktığım kolonilerin azaldığını gördüm.
Kolonilerin bakımını yaptım.Kaldığım süre içinde devamlı besleme yaptım.Arıları bırakıp Beşikdüzü'ne döndüm.
2017 yılının mart ayında arıları almaya gittim.Koloniler bahara çıkmışlar ama çok zayıf.
Kolonileri 6 çerçevelik kovanlara aktardım.Kaldığım süre içinde kolonileri devamlı besledim.
İşlerimi bitirip,kolonileri kendi aracıma yükleyip Mustafakemalpaşa'dan yola çıktım.
Yaklaşık 18 saat sonra Beşikdüzü'ne ulaştım.
Gece, kolonileri sırtımıza alarak yeni yerlerine taşıdık.
Kolonilerin bakımını yapıp,sıkı beslemeye başladım.Besliyorum ama 5 koloni ,bir koloni etmez.

Köyde ev yapıyordum,arılara ayıracak zamanım yoktu.Ara sıra yanlarına oturup onları izliyordum.
Marmara arısı,Karadeniz'e uyum sağlayacak mı? nektar toplayacak mı? diye düşünüyordum.
Ev yapıyorum ama aklım arılarda.Güçlü olan bir koloniye diğer kolonilerden destek yaparak bala çalıştırmaya karar verdim.Nektar akımına koloni kata çıktı.Yaklaşık olarak 5 kilo bal aldım.Koloni sayısını da sekize çıkardım.

2017 yılının sonbaharında boş kovanları ve ev eşyalarını almaya gittim. Arılıkta kovanları hazırlarken,arılıkta arıların uçuştuğunu gördüm.Dikkatli incelediğimde 3 tane kovana arılar girip çıkıyor.  Bir kovana normal kovan girişinden çalışma var.2 kovana ise kovan kapağının altından çalışma var.
Bir koloniyi daha önce unutup arılıkta bırakmışım.Yaklaşık 5 çerçeve arılı bir koloni.İçinde çerçeve olmadığı için boşluğa 2 çerçeve petek örmüş.
Diğer iki koloni ise dışarıdan gelme,ikisinde de kadro çok az.Bu koloniler kovana,kovan kapağında oluşan boşluktan girmişler ve oradan çalışıyorlar.Bu iki zayıf koloniyi birleştirip tek koloni oluşturdum ama yinede çok zayıf bir koloni.

Ev eşyalarını,kovanları tır adı verilen kocaman bir araca yükledik.Araç büyük olmasına rağmen eşyaların hepsini almadı.Geri kalan eşyaları bahçede bir yere bırakıp üzerini kapattım.
Arılıkta bulduğum 2 koloniyi benim aracıma yerleştirip,Mustafakemalpaşa'dan ayrıldım.
Beşikdüzü'nde eşyaları boşalttık,iki koloniyi yeni arılığıma yerleştirdim.Kolonilerin bakımını yaptım.  
Arılığımda 10 tane kolonim oldu. 10 koloni ile kışa girdim,10 koloni ile bahara çıktım.

Eşyaların birazını Mustafakemalpaşa'da bahçede bırakmıştım.2017 yılının Aralık ayının sonunda geri kalan eşyaları almaya gittim.Bir kamyon bulup geri kalan eşyaları yükleyip tekrar Beşikdüzü'ne döndüm.Bundan sonra yaşamıma Beşikdüzü'nde devam edeceğim.

2018 yılında 10 koloni ile baharı karşıladım.Nisan ayında 5 koloniyi bala çalıştırmaya,5 koloni ile de bala çalışacak kolonilere destek ve bölme yapmak için belirledim.
Bu yöreye uygun 2 tane kraliçe aldım.Bölme yaptım,yaptığım bölmelere aldığım kraliçeleri verdim.Kraliçenin bir tanesi kafes içinde öldü.Diğer kraliçe yaşıyor.Bu yıl bala çalışacak.
 20 tane kolonim oldu.5 koloniden 40kg bal aldım.Bu arada inşaat devam ediyor,çalışıyorum.Sonbaharda 2 tane koloni kaybı oldu.18 koloni ile kışa girdim.2019 yılı baharına 2 kolonide ana kaybı ile girdik.Ana kaybı olan iki koloni kendilerine yeni ana yapmışlar.Anaların ikisi de çiftleşmedi,bir tanesi yalancıladı.Kolonilerin kadrosu iyi olduğu için bu kolonilere geçen yılın analarından birer tane kraliçe verdim.İki kolonide verilen kraliçeleri kabul etti.Kraliçeler yumurtaya başladı.
Anasız kalan koloniler kendilerine ana yuvası yaptılar.Bir kolonide 20.03.2019 da ana doğdu.Diğer kolonide ana doğmadı.İki kolonide gözlem altında.


Hiç yorum yok: