6 Şubat 2011 Pazar

2011 YILINDA ARILARLA İLK BULUŞMA(SEVDAYA KAVUŞMA)
Bugün 25 kovanın bakımı yapıldı.Hepsinde yavru kontrolü yapmadım.Beş çerçevelik kovanların incelemesini detaylı yaptım,çünkü daha önceki yıllarda beş çerçevelik kovanlarda açlıktan arı öldürdüm.Aynı olayı tekrar yaşamak istemiyorum.Yavru durumuna baktığım kovanlar resimlerde görüldüğü gibidir.


Bugün ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.Bu kavuşa ,sevdalının sevdasına kavuşmasıdır.

Evde tek başımayım,canım sıkılmaya başladı.Akşamları can sıkıntısını müzik eşliğinde gidermeye çalışıyordum.Şimdi ise saat22.00 oldu ben hala günlük yazıyorum.Daha yemek yemedim.

Mini kovanım sadece bu,buna çok iyi bakmalıyım,ilerki günlerde bakarsın anaya ihtiyacım olur.
Bu gün arılık ta aşağıdaki görüntülerle karşılaştım.Arılar kovanlarını terk etmişler,diğer kovanların önlerinde toplanmışlar.Kovanları incelediğimde bir kovanda yiyecek azalmış diğer iki kovanda yiyecekleri var,hatta kapalı yavru bile vardı.Bu üç kovanda birbirine çok yakınlar.Kovanın bir tanesi mini kovan,iki tanesinde de birer çerçeve ancak arı vardı.Tahminim bu kovanların bir tanesi veya ikisi ana kaybetti kovanı terk ettiler.Diğer kovanlara girmeye çalıştılar.Bu savaşta ölenlerde oldu.Bir tanesinin anasını buldum,anayı kafese alıp mini kovana çerçeve arasına yerleştirdim.Yarın tekrar kontrol edilecek.

Bu kovanlardan çıkan arılar diğer kovanlara girdiler.Artık onlarda evsiz kalan komşularını kabul etsinler.

Üç kovanın aynı anda boşalması olayı ile ilk defa karşılaşım.


AŞAĞIDAKİ RESİMLER DÜN ÇEKİLDİ
Misafirlerim gelince,arılarım dan ayrılmak zorunda kaldım.
Dün hava güzel olunca bende sevdama kavuştum.Arılarında kovan içinde sıkıldıkları belli oluyordu.Bütün kovanları inceledim,hepsinde arı uçuşu vardı.Bazı kovanların önlerinde ve uçma tahtalarında fazla miktarda ölmüş arılar vardı.Bu kovanları belirledim.Belirlediğim kovanların kapaklarını açarak içlerini gözlemledim.Bazı kovanlarda sorun olduğunu tespit ettim.Kovan içini dışarıdan gözlemlediğimde,kovandaki arıların huzursuz olduğunu görmüştüm.

Bu gün hava dünden daha sıcaktı.Hava sıcak olunca dünden belirlediğim kovanların bakımını yapma olanağı buldum.Kısacası sevdama kavuştum.Aşı olmak istedim ama, aşı yapmadılar.Senin aşıya ihtiyacın yok dediler.

Kovanlarda arıların üstten görünüşü,hepsi salkımı bozmuş.Dün arıların uçma sevinçlerini video ya çekmiştim.Yüklerken bir sorun oldu.İkinci yüklemeyi deniyorum.2 yorum:

TUYSAL dedi ki...

Yeni sezon hayırlı olsun, maşallah arılarınız düğmeye basmış, yeni yıla yeni neslini hazırlıyor.
Kolay gelsin.

Demirsoy dedi ki...

"Bazı kovanlarda sorun olduğunu tespit ettim."
Sorun neydi ?
Kovan dizilişiniz, düzeniniz çok güzel. Saygılar.